Ponte Giulio G57JAS01N2 12" X 1-1/4" OD Polished Stainless Steel Grab Bar
SKU: G57JAS01N2
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
Availability:
Ships in 2 business days from manufacturer.
Important note icon
Ponte Giulio stainless steel grab bar is manufactured from 304 stainless steel and has a 1.2mm wall thickness. This grab bar is 1.25" in diameter and has concealed installation plates. This product has a 500 pound load capacity which exceeds ADA requirements.
  • Mounting hardware included for wood stud installation.
  • 12" Center on center polished stainless steel grab bar with concealed flange plates. 1.25" diameter, 1.2mm wall thickness, 304 stainless steel.